Vila Beroun

Stávající dům byl postaven ve 30. letech jako jedna z mnohých vilek na jižním kopci s výhledem na Beroun. Nenápadná architektura domu byla navržena s ohledem na vznikající kontext okolní vilové čtvrti. Její stavitel ale ve vzduchu zřejmě cítil přicházející modernismus s plochými střechami a pravoúhlou geometrií, a proto se rozhodl umístit na nároží schodišťovou věž s plochou střechou, která přerušuje hlavní domovní římsu… Překvapivý moment přerušení horizontální linie domu vnáší do kompozice napětí a nerovnováhu. Úkol pro architekta zněl najít odpověď na otázku, čím chce vlastně dům být – tradiční měšťanskou vilkou se stanovou střechou nebo odvážným domem s odkazem na prvorepublikovou modernu? Rozehráli jsme hru mezi věží a její dostavbou, která doplňuje věž o kšilt ploché střechy a velkou střešní terasu.

Kategorie:
rekonstrukce, dostavba

Studie:
2020

Lokace:
Beroun

Klient: 
souromá osoba


Kategorie: rekonstrukce, dostavba
Studie: 2020
Lokace: Beroun
Klient: souromá osoba

 

←  Před / Po  →

Jižní fasádu směrem do soukromé zahrady jsme očistili od přístaveb, abychom podtrhli kompozici fasády s přiznaným kamenným soklem. Venkovní terasa je umístěna v úrovni zahrady a z hlavního obytného prostoru domu se na ní dojde po novém venkovním schodišti. Otvory ve fasádě včetně špaletových oken zůstanou zachovány.

VIZU_nadhled_2_2020

Architektura 30. Let se vyznačuje nekomplikovaností a používáním obyčejných materiálů. Díky tomu mají fasády domů přirozený vzhled (probarvené omítky, detaily fasády), ale i eleganci (proporce okenních rámů).  Neobyčejná „obyčejnost“ si z pohledu dneška zaslouží šetrné zacházení a je potřeba přistoupit k rekonstrukci citlivě. Proto návrh nepočítá se zateplením domu  a stávající špaletová okna budou repasována.

Na jiných realizacích jsme si vyzkoušeli, že snaha jít naproti současnému standartu nízkoenergetických řešení může být u starých domů kontraproduktivní. Zejména to platí při vytváření  replik původních prvků jako okna, dveře nebo oplechování, které při splnění současných norem jen těžko nahradí původní eleganci.

07-pohled-J-2560-1
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chce-li člověk bydlet ve starém domě, který prochází celkovou rekonstrukcí , je potřeba hledat cestu kompromisu. Je možné některé jeho funkce částečně vylepšit, ale nemělo by to být na úkor jeho vzhledu. Proto navrhujeme ponechat maximum dochovaných prvků jak v exteriéru, tak v i interiéru. Patří mezi ně stávající škrábaná omítka, balkonek s typickým trubkovým zábradlím, vlajkosláva nebo vstupní portikus. Souběžně s tím ale dochází i k očištění domu od „nánosů“ času v podobě novodobé garáže a dalších přístavků.

VIZU_nadhled_2020

V průběhu hledání formy střešní nástavby nakonec vyhrála varianta s plochou střechou, na které je umístěna velkorysá terasa. Jako doplněk terasy vznikla v horním podlaží také kuchyňka a kryté místo na sezení. Terasa s povznášejícím výhledem do údolí Berouna umožňuje majitelům pořádat na terase party s koktejlem, stejně jako tomu bývalo ve 30. letech např. na pražské Babě.

Napojení domu na jeho jižní soukromou zahradu je záměrně navrženo minimalisticky. Ačkoliv je jeho obytné přízemí o 1,5 metru výše než úroveň zahrady, nezastřešená terasa je umístěna přímo na terénu, aby nenarušila kompozici jižní fasády.  V rámci sadových úprav je uvažováno s novostavbou malého zahradního altánku, který bude suplovat funkci trvalé pergoly nad terasou.

01-situace-2560-2
02-axonometrie-2560-1

Exteriér domu odkazuje na funkcionalistické domy z období první republiky. Fasáda v odstínu lomené bílé je doplněna výraznější barvou mechově zelené. Ta je použita na detaily exteriéru jako je balkónové zábradlí, plechové parapety oken nebo vlajkosláva. Okna schodišťové věže byla nahrazena sjednocenou plochou, která je vyplněna luxferovými tvárnicemi.

04-1NP-2560-1

Suterén funguje jako technické patro pro celý dům.

04-1NP-2560-1

Přízemí funguje jako hlavní obytné podlaží s obývacím pokojem, kuchyní s novým výstupem na zahradu a samostatnou pracovnou/ hostovským pokojem.

05-2NP-2560-1

V patře jsou umístěny pokoje včetně šaten a koupelny.

06-3NP-2560-2

V posledním ustupujícím patře na ploché střeše je navržena kuchyňka pro obsluhy terasy a kryté místo k sezení pod kšiltem střechy. Velkorysá nová terasa vybízí k pořádání party nebo naopak k posezení při zapadajícím Slunci.

Bylo pro nás velkou výzvou, udělat za dům rozhodnutí, kým chce vlastně být…

09-pohled-S-2560

Výrazný jednotící barevný prvek  v podobě zelené barvy je použit na vstupních dveřích, vratech garáže, svodech a zábradlích.

08-pohled-V-2560-1

Stávající okna schodišťové věže byla nahrazena sjednocenou plochou jednoho velkého okna, které je vyplněna luxferovými tvárnicemi.

10-pohled-Z-2560

Nové vstupní dveře z kuchyně na schodiště k terase jsou navrženy s odkazem na 30.léta v podobě kulatého okna.

Ačkoliv dům nebyl původně zamýšlen jako funkcionalistická architektura, rozhodli jsme se obléct ho do nového kabátu, který na ni vědomě odkazuje. Na projektu jsme si vyzkoušeli, že za pomocí drobných úprav je možné tradiční vilku proměnit na velkorysou vilu s odkazem na eleganci 30. let minulého století.

Další projekty

Tapas Restaurant El CaminoRekonstrukce, Interiér

Nová ChalupaNovostavba

Obecní úřad – Lázně BělohradRekonstrukce, Novostavba

Městské bydlení PoličkaNovostavba, Rekonstrukce, Veřejný prostor

Restaurace U MatějeRekonstrukce

Hotel ŠtamberkRekonstrukce, Novostavba

Kontakt

© Atelier Horyna, s.r.o.
Na Dionysce 1756/14
160 00 Praha 6 – Dejvice

MAPA

email: info@atelierhoryna.cz
IČO 06151833  /  DIČ  CZ06151833

Facebook

Jste:
Architekt?
Student architektury?
Stavební inženýr?
Technický dozor?

Napiště nám a pojďte s námi spolupracovat.

info@atelierhoryna.cz